Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
wtorek,23 kwietnia
Imienieny:
Jerzy, Wojciech
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Historia
obrazek
Na początku wieku XIII pojawiają się pierwsze wzmianki o miejscowości Trąbki Wielkie. W początkach swego istnienia wieś należała do klasztoru benedyktynów z Mogilna. W 1305 roku zostaje sprzedana przez opata Mikołaja cystersom z Lądu. W 1331 roku, jako własność krzyżacka, otrzymuje przywilej osadniczy. Natomiast po 1454 roku, ale już jako własność królewska, jest oddawana w zastaw.

Po pierwszej wojnie światowej Trąbki Wielkie wraz z okolicznymi miejscowościami znalazły się w granicach Wolnego Miasta Gdańska. Najcenniejszym zabytkiem na terenie gminy jest ceglany kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Trąbkach Wielkich należący do jednej z najstarszych parafii na Pomorzu i od kilkuset lat będący miejscem szczególnego kultu maryjnego. Historia kościoła zaczyna się już w 1236 roku, kult maryjny i ruch pielgrzymkowy nasila się od 1720 roku.

W 1730 roku wojewodzina pomorska Konstancja Czapska wyjednała w Rzymie specjalne odpusty dla pielgrzymów przybywających do Trąbek Wielkich.
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ